Europa League 2019/20 Draws Confirmed [Checkout Full Fixtures]



The draw for first qualifying round of the 2019/2020 Europa League was conducted in Nyon, Switzerland, on Tuesday.

The 94 teams (87 directly qualified and 7 pairs of teams from the preliminary round), were divided into seven groups (groups 1 to 7) of ten teams and two groups (groups 8 to 9) of 12 teams.

Arsenal and Manchester United are already guaranteed a spot in this season’s group stages, alongside teams like Sevilla, Lazio and AC Milan.

The Gunners came close to winning the competition last season after making it all the way to the final in Baku, but were beaten by Chelsea in the final.

READ ALSO:  Chelsea Beat Bournemouth To Set Club Record For Premier League Wins

Group 1

Malmö (SWE) v Ballymena (NIR)/NSÍ (FRO)
Connah’s Quay Nomads (WAL) v Kilmarnock (SCO)
Breidablik (ISL) v Vaduz (LIE)
Brann (NOR) v Shamrock Rovers (IRL)
Vitebsk (BLR) v KuPS Kuopio (FIN)

Group 2

Ordabasy Shymkent (KAZ) v Torpedo Kutaisi (GEO)
Sant Julià (AND)/Europa (GIB) v Legia (POL)
Gzira United (MLT) v Hajduk Split (CRO)
Radnicki Niš (SRB) v Flora (EST)
CSKA Sofia (BUL) v Titograd (MNE)

Group 3

Maccabi Haifa (ISR) v Mura (SVN)
Debrecen (HUN) v Kukësi (ALB)
Jeunesse Esch (LUX) v Tobol Kostanay (KAZ)
FCSB (ROU) v Milsami Orhei (MDA)
Čukarički (SRB) v Banants (ARM)

Group 4

Crusaders (NIR) v B36 (FRO)
Inter Turku (FIN) v Brøndby (DEN)
Prishtina (KOS)/St Joseph’s (GIB) v Rangers (SCO)
Cork (IRL) v Progrès Niederkorn (LUX)/Cardiff Metropolitan University (WAL)
Molde (NOR) v KR (ISL)

READ ALSO:  Luka Modric Breaks Ronaldo And Messi Dominance To Win Ballon d’Or

Group 5

Levski Sofia (BUL) v Ružomberok (SVK)
Akademija Pandev (MKD) v Zrinjski (BIH)
FK Zeta (MNE) v Fehérvár (HUN)
Shakhtyor Soligorsk (BLR) v Hibernians (MLT)
Neftçi (AZE) v Speranta Nisporeni (MDA)

Group 6

Olimpija Ljubljana (SVN) v Rīgas FS (LVA)
Budapest Honvéd (HUN) v Žalgiris Vilnius (LTU)
Radnik Bijeljina (BIH) v Spartak Trnava (SVK)
Fola Esch (LUX) v Chikhura Sachkhere (GEO)
Alashkert (ARM) v Makedonija Skopje (MKD)

Group 7

Dinamo Tbilisi (GEO) v La Fiorita (SMR)/Engordany (AND)
Široki Brijeg (BIH) v Kairat Almaty (KAZ)
Kauno Žalgiris (LTU) v Apollon Limassol (CYP)
Ventspils (LVA) v Teuta (ALB)
Cracovia Kraków (POL) v DAC 1904 Dunajská Streda (SVK)

Group 8

Stjarnan (ISL) v Levadia Tallinn (EST)
Barry Town (WAL)/Cliftonville (NIR) v Haugesund (NOR)
Riteriai (LTU) v KÍ (FRO)/Tre Fiori (SMR)
Dinamo Minsk (BLR) v Liepāja (LVA)
Norrköping (SWE) v Saint Patrick’s (IRL)
Aberdeen (SCO) v RoPS Rovaniemi (FIN)

READ ALSO:  Diego Costa Demands Loyalty Bonus From Chelsea Before Leaving Club

Group 9

Domžale (SVN) v Balzan (MLT)
Laçi (ALB) v Hapoel Beer-Sheva (ISR)
Budućnost Podgorica (MNE) v Narva Trans (EST)
Sabail (AZE) v U Craiova 1948 (ROU)
Pyunik (ARM) v Shkupi (MKD)
AEK Larnaca (CYP) v Petrocub-Hincesti (MDA)

All sides will begin their Europa League qualifying journey on Thursday, July 11.

The return leg will be played a week later, on July 18.


ykwhizy

Am The InViCiBLe cyber_lord I caNt ShoUt I Make No NoIse, SiLenTlY i CaMe: MuteLy i LeaVe..

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Youtube Hatena . Webry . bd . Tripod . Addto . So-net . Gamer . Google+ . images . ucz . hawaii . nla . dot . bts . ed . dhs . weather